Reagált a Kreml Trump terveire: aggódnak az oroszok
Moszkva élesen reagált Donald Trump Grönlandra és Kanadára vonatkozó igényeire.
Az osztrák lap szerzőjének az is problémája, hogy az SPÖ politikusainak a fele sem jelent meg a Zelenszkij által tartott videóbeszéd meghallgatásánál.
Lendületes véleménycikkben osztotta ki elsősorban az Osztrák szabadságpárt (FPÖ) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt semlegességpárti képviselőit Hans Raucher, a Der Standard újságírója, miután bojkottálták Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóüzenetét; az ügy az osztrák közvéleményt a mai napig foglalkoztatja.
A szerző, Hans Rauscher elképesztő vitát – több mint 2500 hozzászólás sorakozik a cikk alatt! – generáló szombati írásában a csütörtöki parlamenti akció kapcsán látta fontosnak leírni:
Ausztria ugyan semleges ország, „és az osztrákok nagy többsége szeretné, ha ez így is maradna”,
de közben „egy éve alapvetően megváltozott a biztonsági helyzet Európában”, miután „a bosszú gondolataitól vezérelt despota uralta Oroszország megtámadta a szomszédos Ukrajnát”, fenyegeti Moldovát és Grúziát, továbbá „az egész kontinenst befolyása alá akarja vonni”, csak hát „a belpolitika nagy része nem érti ezt a korszakváltást” (magyarán: Ausztria ugyan semleges ország, „és az osztrákok nagy többsége szeretné, ha ez így is maradna”, de Hans Rauscher nem – a szerk.).
Az FPÖ politikusai tehát az ukrán elnök beszéde előtt elhagyták a termet, asztalaikon „hely a békére”, illetve „hely a semlegességre” feliratú táblákat hagytak,
Az FPÖ-t vezető Herbert Kickl pedig sajtótájékoztatóján azt mondta, az ukrajnai háború nem más, mint „az USA és a NATO háborúja Oroszország ellen ukrán földön”,
illetve, hogy
Mindezek után Rauscher nem kíméli az osztrák néppártosokat, nagyjából ezeket írta:
Természetesen az FPÖ oroszszimpátiája nem feltétlenül szállt sírba Heinz-Christian Strache lemondatásával – emlékezetes, a volt alkancellár bukását egy titokban felvett videófelvétel hozta el, amin Strache egy orosz áloligarcha és Johann Gudenus bécsi FPÖ-elnök társaságában többek között arról ábrándozik egy ibizai villában, hogy egy állítólagos orosz oligarcha pénzén megvásárolná a Szabadságpártnak a Kronen Zeitungot, Ausztria legnagyobb példányszámú napilapját.
Ugyanakkor az újságírónak az is problémája, hogy az SPÖ politikusainak a fele sem jelent meg a Zelenszkij által tartott videóbeszéd meghallgatásánál.
A szocdemekkel szemben Rauscher a nyugatellenesség vádját hangoztatja, mondván, a baloldali pártban erős áramlat uralkodik, amelyben az USA-val és a NATO-val szembeni ellenségeskedés, a régi szovjet szocializmus iránti nosztalgia és egy „átgondolatlan pacifizmus” keveredik, amit így írt le: ne legyen háború, ne szállítsanak fegyvert egy háborúzó országba, Ukrajna is hibás valahogy, és Putyint és az oroszokat is meg kell érteni valahogy; Kelet-Európának kár volt a NATO-hoz csatlakoznia, mert ezzel „feleslegesen provokálták Putyint”, mert az oroszoknak egyébként joguk van a befolyási övezetükhöz. A NATO és az USA pedig amúgy is gonosz. A semlegesség megvéd minket, és csak béketárgyalásokat kell folytatnunk, még akkor is, ha Putyin semmi jelét nem mutatja hajlandóságának erre – sommázza, „zavarosnak” nevezve ezt a világképet, és az egészet katasztrofálisnak az SPÖ számára.
Nyitókép forrása: TikTok